Льгота по налогам при строительстве жилья

Toto (Admin)
Site Admin
Сообщений: 4126
Зарегистрирован: Вс янв 28, 2007 8:41 pm
Откуда: Минск
Контактная информация:

Льгота по налогам при строительстве жилья

Сообщение Toto (Admin) » Пн окт 29, 2007 3:48 pm

Условия для получения льгот по налогам при строительстве

Мне мое предприятие оказало безвозмездную финансовую помощь на покупку жилья. На учете нуждающихся в улучшении жилищных условий в исполкоме я состою. Должны ли с этой суммы сниматься деньги в счет подоходного налога?

В соответствии с подпунктом 1.35 пункта 1 статьи 12 Закона Республики Беларусь "О подоходном налоге с физических лиц" не подлежат обложению подоходным налогом суммы безналичной оплаты организациями или индивидуальными предпринимателями расходов плательщика, нуждающегося в улучшении жилищных условий, на новое строительство либо приобретение на территории Республики Беларусь индивидуального жилого дома или квартиры, а также на погашение кредитов (включая проценты по ним), полученных им в банках Республики Беларусь и фактически израсходованных на новое строительство либо приобретение на территории Республики Беларусь индивидуального жилого дома или квартиры.
Таким образом, для того чтобы данная льгота к вам применялась, необходимо, чтобы именно предприятие оплачивало ваши расходы.

Домострой
[2007-10-18]

Toto (Admin)
Site Admin
Сообщений: 4126
Зарегистрирован: Вс янв 28, 2007 8:41 pm
Откуда: Минск
Контактная информация:

Сообщение Toto (Admin) » Чт фев 07, 2008 6:29 pm

Рэдакцыя працягвае адказваць на самыя актуальныя пытаннi нашых чытачоў. Сёння чарговую кансультацыю нашаму выданню дае старшы дзяржаўны падатковы iнспектар Мiнiстэрства па падатках i зборах Павел Слесараў.

Летась, як маючы патрэбу ў паляпшэннi жыллёвых умоў, заключыў з будтрэстам дагавор долевага будаўнiцтва кватэры ў жылым доме i ў 2007 годзе атрымаў яе. Крэдыты банка не выкарыстоўвалiся. Для атрымання маёмаснага падатковага вылiку я падрыхтаваў усе неабходныя дакументы i падаў у бухгалтэрыю свайго прадпрыемства. Там мне паведамiлi, што я не маю права на гэты вiд iльгот, бо ў плацёжках у радку "плацельшчык" указаны дадзеныя майго бацькi. Разам з тым у радку "вiд плацяжу" адзначана, што грошы пераведзены на долевае будаўнiцтва кватэры ўжо на маё iмя, згодна з дагаворам будаўнiцтва № N. Пералiчаныя грошы бацька мне пазычыў. Няўжо наяўнасць прозвiшча майго бацькi ў плацёжках пазбаўляе мяне права на льготу, аднак у будтрэсце па ўсiх дакументах плацельшчыкам i ўласнiкам жылля з’яўляюся менавiта я. Згодна з тлумачэннямi падатковых iнспектараў у маiм выпадку крынiца грашовых сродкаў (крэдыт, пазыка, накапленнi) не мае значэння. Растлумачце, можа трэба мець дакумент, якi пацвярджае той факт, што мой бацька даў мне грошы ў доўг?

Iван Iванавiч, г. Баранавiчы.


— Бухгалтэрыя прадпрыемства адмовiла вам у прадастаўленнi маёмаснага падатковага вылiку правамерна, бо яны не атрымалi дакумента, якi пацвярджае факт расходавання менавiта вамi грашовых сродкаў на будаўнiцтва кватэры. Права на маёмасны падатковы вылiк вы будзеце мець пасля прадстаўлення дагавора пазыкi i толькi ў той суме, якую ў 2007 годзе вярнулi бацьку ў якасцi пагашэння доўгу, г.зн. фактычна панесеных вамi расходаў, якiя павiнны быць дакументальна пацверджаны (напрыклад, распiскай).

Тут трэба дадаць, што ўжо з першых дзён 2008 года вылiку падлягае сума вернутай пазыкi, якая была атрымана толькi ад беларускiх арганiзацый i (або) iндывiдуальных прадпрымальнiкаў.

Падрыхтаваў Сяргей КУРКАЧ.
Звязда
1 февраля 2008


Вернуться в «Платим налоги (налогообложение недвижимости и сделок с ней); декларирование средств и имущества»

Кто сейчас на форуме

Количество пользователей, которые сейчас просматривают этот форум: нет зарегистрированных пользователей и 1 гость

cron

Rambler's Top100 Rambler'sTop100 Рейтинг агентств недвижимости портала Realt.by