Погашение чеками Жилье расходов на ремонт

Toto (Admin)
Site Admin
Сообщений: 4126
Зарегистрирован: Вс янв 28, 2007 8:41 pm
Откуда: Минск
Контактная информация:

Погашение чеками Жилье расходов на ремонт

Сообщение Toto (Admin) » Пт июн 15, 2007 11:45 am

Чэкамi за шыфер не разлiчышся

Да вас звяртаецца з пытаннем пенсiянерка, iнвалiд II групы. Справа ў наступным. Я маю чэкi «Жыллё». Жыву ва ўласным доме, якi патрабуе рамонту. Трэба замянiць дах, якi працякае. Хацела б узяць крэдыт на набыццё шыферу. Цi магу я ў некаторай меры пагасiць яго чэкамi «Жыллё»? На гэта пытанне я не магу знайсцi станоўчага адказу ў сваёй мясцовасцi. Паважаная рэдакцыя, калi зможаце, адкажыце мне. Загадзя вам удзячная.

Ганна Паўлаўна ЛЯВОНЕНКА,
в. Вуглы Брагiнскага раёна.


На жаль, Ганна Паўлаўна, адказ на ваша пытанне будзе адмоўным. Гэта нам пацвердзiлi ў аддзеле эканомiкi Брагiнскага райвыканкама. Калi б гаворка вялася пра крэдыт на будаўнiцтва жылля, трэба, яго частку магчыма было б пагасiць памянёнымi чэкамi «Жыллё». Але i тут не ўсё так проста, паколькi трэба было выканаць шэраг умоў. Напрыклад, стаяць у чарзе на паляпшэнне жыллёвых умоў. Калi б заяўнiца пажадала ўзяць крэдыт на сябе, улiчваючы, што яна пенсiянерка (хоць пенсiянерам браць крэдыты не забараняецца), маглi ўзнiкнуць цяжкасцi, напрыклад, з паручыцелямi i г.д.

З лiста незразумела: адзiнока пражываючая наша чытачка цi не. Паколькi для такой катэгорыi грамадзян можа быць аказана дапамога, напрыклад, як за кошт гаспадарак, на тэрыторыi якiх яны пражываюць, так i сацыяльных службаў. Праз упраўленне па працы i сацыяльнай абароны райвыканкама мы ўдакладнiлi гэтыя звесткi: з Ганнай Паўлаўнай пад адным дахам пражываюць працаздольныя дзецi. Акрамя таго, жанчына карыстаецца шэрагам iльгот: 50-працэнтнай скiдкай пры аплаце за газ, яна мае права на набыццё 3 тон брыкету па датацыйных цэнах...

Звязда, 6 января 2007

Toto (Admin)
Site Admin
Сообщений: 4126
Зарегистрирован: Вс янв 28, 2007 8:41 pm
Откуда: Минск
Контактная информация:

Погашение чеками Жилье расходов на ремонт

Сообщение Toto (Admin) » Пн май 19, 2008 5:30 pm

Чеками дом не отремонтируешь…

— Во время грозы на мой дом упала береза и повредила крышу, на ремонт которой необходимы деньги. Могу ли с помощью перерегистрированных чеков «Жилье» приобрести строительные материалы?

Нина Михайловская, д. Литвяны, Узденский район


— Перерегистрированные в установленном порядке чеки «Жилье» индексируются только в том случае, если ими пользуются граждане, состоящие на учете нуждающихся в улучшении жилищных условий, — ответил Петр Пожах, председатель Узденского районного исполнительного комитета. — Использоваться они могут для уплаты паевого взноса в жилищном или жилищно-строительном кооперативе, финансирования индивидуального или коллективного жилищного строительства, реконструкции одноквартирных, блокированных жилых домов, долевого участия в жилищном строительстве, приобретения жилья путем покупки, погашения задолженности по кредитам банка.

Если человек не состоит на таком учете, то использование чеков на приобретение строительных материалов для ремонта дома не предусмотрено.

Рэспублiка
4 марта 2008


Вернуться в «Приватизация недвижимости; чеки Жилье»

Кто сейчас на форуме

Количество пользователей, которые сейчас просматривают этот форум: нет зарегистрированных пользователей и 1 гость

Rambler's Top100 Rambler'sTop100 Рейтинг агентств недвижимости портала Realt.by